Menu

کارآفرینی چیست و چرا کارآفرینی؟

نویسنده: سعیده سعیدی

هرروزه تعداد زيادي از زنان علاقمند به كار خارج از منزل به مجموعه زنان شاغل در سراسر دنيا می‌پيوندند. بخش قابل ملاحظه­اي از اين نيروي كاد به مدد جهاني­سازي بازار و تجارت آزاد اكنون مي­توانند  در قسمت­هاي همچون واردات صادرات بخصوص از مناطق آزاد تجاري و يا حتي شغل­هاي كم درآمد و بصورت پاره­وقت در خانه و يا كارگاه­هاي كوچك محل زندگي خود  مشغول به فعاليت شوند. حتي در كشورهايي كه تعداد زنان صاحب كار و درآمد در آنها پايين است همچون كشورهاي عربي تعداد زنان شاغل رو به افزايش است.

در جنوب شرقي آسيا زنان بخش عظيمي از نيروي كار را در بخش­هاي صادرات، توليد پارچه اسباب­بازي، كفش و بخش­هاي الكترونيكي را دارا هستند و تعداد قابل ملاحظه­اي از زنان شاغل نيز از بخش­هاي توليدي و كارخانه­ها به بخش‌هاي خدماتي تمايل پيدا كرده­اند. در آمريكاي لاتين هم درصد بالاي از زنان بخش‌هاي اقتصادي، خدماتي مشغول به كار هستند. تجربه محروميت طولاني مدت از مشاغل درآمدزا در گذشته و تمايل به عدم وابستگي مادي به همسر، پدر و يا خانواده بي­شك زنان بيش از پيش علاقمند به داشتن شغل و درآمدي مستقل كرده است. براي بسياري از زنان جوان بي­تجربه يا كم­تجربه ديروز فرصت كسب استقلال مادي، اگرچه در بسياري مواقع بصورت موقتي و يا با دستمزدهاي پايين نسبت به همكاران مرد خود همراه است، امكان شكستن تابو و باورهاي مرسوم در جامعه خود را مي­دهد و با كمك به افزايش اعتماد به نفس زنان امكان عرض اندام ايشان را در عرصه­هاي شغلي پيچيده­تر و حساس­تر را بوجود مي­اورد.

در عين حال بحران اقتصادي و شرايط خاص اجتماعي و اقتصادي فعلي همراه با كاهش درآمد متوسط خانوار در جهان در عين اينكه بيشترين آسيب را به موقعيت شغلي زنان كه از امنيت شغلي كمتري نسبت به مردان برخوردارند بوجود آورده است، زنان بسياري را مجبور كرده است كه پذيراي هر شغل درآمدزايي كه كمك به برطرف كردن نيازهاي اوليه زندگي­شان را مي­دهد باشند. در اينگونه مشاغل، ناامني شغلي، ساعات كار نامنظم و دستمزد كم، عدم امنيت و سلامت محيط كار، فرصت اندك پيشرفت و ترقي حرف اول و اصلي را مي‌زند‌.

واقعيت اين است كه ميزان بالاي تعداد زنان در اينگونه مشاغل غير رسمي به اين علت است در ساير مشاغل اقتصادي و رسمي فرصت چنداني براي عرض اندام زنان نيست و عملاً زنان از برخي مشاغل حساس بخاطر عدم آموزش، تجربه و تحصيلات كافي دور مانده­اند. جداي كار در كارخانه­ها و صنايع بزرگ، در صنايع كوچكتر و حتي كسب و كار خانوادگي هم زنان در بسياري مواقع در درجه دوم اهميت قرار مي­گيرند و بيشتر در مشاغل اجرايي و نه تصميم گيرنده مشغول بكار مي‌شوند. در بسیاري از كشورهاي در حال توسعه مديران مذكر براي جذب سرمايه داران و مشتريان از زنان جوان كارمند استفاده مي­كند كه معمولا اين مسئله زنان را در معرض انواع سواستفاده­هاي جنسي قرار مي­گيرند و در اكثر مواقع شكايات مورد بي­توجهي قرار مي­گيرد و يا به اخراج منتهي مي­شود.

بطور كلي در بسياري كشورها دستمزد زنان بخصوص در بخش صنايع و توليدي و مشاغل غير تخصصي كمتر از مردان است و اين باورسنتي كه مردان نان­آور خانواده هستند به تقويت اين موضوع كمك مي­كند و حتي در بسياري موارد با تعديل نيرو يك كارخانه يا شركت، زنان بيشتر از مردان در معرض از دست دادن شغل خود هستند.

در كشورهای توسعه يافته كه قوانين حمايت كننده بسياري براي زنان بخصوص زنان سرپرست خانواده وجود دارد زنان حتي با وجود عدم نياز مالي، براي اثبات تواناي خود و ارضاي رواني و شخصيتي اقدام به ايجاد كسب و كار مي­كنند، اما در كشورهاي در حال توسعه مانند ايران علاوه بر اين دليل دلائل ديگري براي خود اشتغالي و كار آفريني زنان وجود دارد.

 با افزايش تعداد زنان جوان تحصيل كرده تمايل زنان به دردست كرفتن پست­هاي حساس­تر و مديريتي بيشتر و بيشتر مي‌شود. زنان بسياري كه ادامه تحمل رفتارهاي گاه بسيار سركوب‌گر همكاران مرد بخصوص مديران مرد كه ريشه در باورهاي سنتي و قدرت­طلبانه مردان كه جاي زنان در خانه و خدمت به اهل خانه است را ديگر ندارند چاره كار را در اين ديده­اند كه با ايجاد كسب و كار به اصطلاح ارباب خود باشند و نوكر خود.

دليل ديگر نياز مالي بعلت عدم حمايت مالي مرد از همسرو فرزندان، همسر معتاد، ناتوان فيزيكي، بيكاري مرد و ازدواج مجدد مرد و عدم حمايت از همسر قبلي و همين طورعدم پشتيباني دولت و مراجع مربوطه و دلايلي از اين قبيل راه چاره­اي براي زنان نيمه تحصيل­كرده و بي­سواد كه شانس كار در محيط­هاي معمول كاري را ندارند باقي نمي­گذارد جز اينكه يا دست نياز بسوي ديگران دراز كنند و يا خود وارد ميدان كار شوند و اگر توان آن را دارند دست به ايجاد كسب و كاري كوچك همچون كارگاه خياطي، آرايشگري و غيره براي گذران زندگي خود و فرزندانشان كنند و همين مي‌تواند مقدمه‌ای براي ايجاد فرصت شغلي براي ديگر افراد يا همان كارآفريني و ايجاد ثروت باشد.

 

اما مفهوم كارآفريني چيست و چرا كار افريني؟

كارآفريني راه گريزي براي نه فقط زنان بلكه افراد ريسك پذير و علاقمند ايجاد كسب و كار، درآمد است تا از چهارچوب و قالب­هاي سنتي و رايج كسب و كار فراتر روند.

كارآفريني به معني شروع فعاليت يك سازمان و يا بازسازي يك سازمان در پاسخ  به قابليت­هاي در دسترس است. به تعريفي ديگر كارآفريني يعني ايجاد كسب و كار و ثروت با توجه به سرمايه و همه پتانسيل­ها موجود می‌باشد. شروع يك كارآفريني بعلت امكان شكست آن با ريسك و خطر كردن اقتصادي توام است. اين كار می‌تواند از در دست گرفتن يك پروژه ـ حتي بصورت پاره وقت ـ تا شروع به فعاليت يك شركت توليدي ـ خدماتي همراه با ايجاد شغل­هاي مربوطه باشد. مثل هر فعاليت اقتصادي ديگر، شروع بكار يك فعاليت كارآفريني نياز به سرمايه اوليه دارد كه اين سرمايه مي‌تواند توسط سازمان­هاي ايجاد شده از طرف دولت، سازمان­هاي جهاني حمايت­كننده كارآفريني، مراكز علمي تحقيقاتي، و سازمان­هاي غير دولتي و خيريه باشد. ايجاد و درك مفهوم كارآفريني مرهون فعاليت اقتصادداناني همچون جوزف اسچامپتر، لودويك ون ميسز و فردريك فن هايك است.

اسچامپتر در سال 1950م اينطور عنوان كرد كه: كارآفرين كسي است كه علاقمند و قادر باشد فكر و يا اختراعي جديد را به نوع­آوري كه منجر به ايجاد ثروت شود تبديل كند. كارآفريني همراه با خلاقيت، نوآوري و توانايي ريسك­پذيري است براي ايجاد محصولاتي جديد با استفاده از قابليت­هاي باقوه، ايجاد اشتغال و راه­هاي جديد ايجاد كسب و كار و ثروت است. براي تعريف خصوصيات يك كار افرين با ساير افراد تعاريف متعددي عنوان شده است، واقعيت اين است كه كارآفرين قابليت­هايي را در شرايط پيرامون خود مي­جويد و مي­بيند كه مردم عادي با سهل انگاري از كنار ان عبور مي­كنند. توانايي ريسك­پذيري و عدم پذيرش شرايط نامطلوب تحميل شده از ديگر شرايط يك كار افرين است. عمل كارآفريني غالبا همراه است با عدم اطمينان بخصوص كه وقتي پاي چيزي يا كاري جديد در ميان باشد كه قبلا در بازار وجود نداشته است و همين شروع كارآفريني را با ريسك بالا همراه می‌كند. ويژگي‌هاي كارآفريني باعث شده است كه كارآفرين هم به طبع ان ملزم به داشتن شرايط خاص باشد همچون قابليت مديريت و برنامه­ريزي در شرايط خاص و مبهم، سرسختي و عدم نااميدي از شكست، مبدع و نوآور، ريسك پذير، خوشبيني و اميدواري به سرانجام كار، اعتماد به نفس بالا و بسياري ويژگي‌های ديگر خصوصيات يك كارآفرين را از ساير افراد عادي متمايز مي­كند.

 

 امتياز كارآفريني و خود اشتغالي

 هر كارآفرين موفقي نه تنها براي خود كارآفرين و ساير افراد ذي نفع كه براي جامعه، كشور و حتي در سطح بين الملل می‌تواند سودآور باشد. اين سودآوری از چند جنبه قابل بررسي است.

ـ بازگشت مالي گاه بسيار فوق العاده و غير قابل انتظار

ـ فعايلت در سيستمي كه خود فرد گرداننده، مدير و تصميم گيرنده يا به نوعي دخيل در هدايت آن است و نه كار كردن در سيستم فقط اجرايي

ـ امكان بكارگيري ابتكارات، خلاقيت و نوآوري خود و ديگران

ـ كمك به رشد اقتصادي خود افراد ذي نفع و حتي جامعه و افزايش امكان سرمايه گذاري و گردش مالي در جامعه

عدم انباشتگي و تمركز ثروت و قدرت تصميم گيري در دست افراد محدود و خاص در جامعه

ـ امكان رشد بيشتردر بخش‌های اقتصادي كوچكتر، كارگاه‌های كوچك توليدي در روستا و شهر دور افتاده و در نتيجه افزايش قدرت اقتصادي مردم

ـ افزايش فرصت‌های شغلي و كاهش بيكاري

ـ افزايش كسب بازار‌های جديد

ـ افزايش درآمد براي سيستم مالياتي دولت با ايجاد كسب و كار‌های جديد

ـ افزايش كيفيت كالاهاي توليدي با افزايش ايجاد رقابت بين توليد كننده­ها به نفع مصرف كننده

اينها تنها بخش كوچكي از امتيازات ايجاد كارآفريني است و به همين دليل همين خط مشي اقتصادي، سياسي و اجتماعي دولت‌های بسياري امروزه در جهت توسعه كارآفريني و فرهنگ آن است. در همين راستا از سال 2008 از تاريخ 23 فوريه تا اول مارچ براي حمايت از كارآفريني بعنوان هفته جهاني كارآفريني ناميده شده است.

 

اما جايگاه ايران در اين ميان كجاست ؟

واقعيت اين است كه در ايران قانون كارآمد و موثري براي حمايت از كارآفرينان چه زن و چه مرد وجود ندارد و قوانين حمايت كننده فعلي ضمانت اجرايي بالايي ندارد؛ اما با اين حال بتدريج شاهد افزايش تعداد كارآفرينان بخصوص زنان كارآفرين در عرصه‌هاي ـ توليدي و خدماتي ـ در گوشه و نقاط كشور هم در بخش شهري و هم در بخش روستايي هستيم. در عمل سازمان‌های غير دولتي در حمايت از كارآفرينان بخصوص زنان كارآفرين براي ايجاد و ادامه كسب و كار، حمايت از پيشرفت زنان بخصوص در بخش‌های مديريتي سعي در پر كردن فضاي خالي حمايت‌های دولتي دارند. ديگر هدف اين قبيل انجمن‌ها، ايجاد ارتباط بين زنان كارآفرين از گوشه كنار كشور براي تبادل دانش تجربيات بين ايشان است و اين كار از طريق برگذاري نشست‌های متعدد، ارائه گزارش سالانه در خصوص ايجاد كارآفريني­هاي جديد، روند فعاليت كارآفرينان فعلي و بررسي مشكلات و چالش‌هاي پيش روي ايشان و آشنا كردند، جامعه با اين زنان و اين قبيل مسائل سعي در تشويق كارآفريني بخصوص در ميان زنان دارد.

دی ان ان evoq , دات نت نیوک ,dnn
دی ان ان